Menu

Jak zapobiec hemoroidom? Profilaktyka hemoroidów

Z kategorii: Leczenie

Hemoroidy to żylaki odbytu, które charakteryzują się krwawieniem, a także bólem w okolicy odbytu. Nie jest to szczególnie przyjemne, dlatego warto chronić się przed tą dolegliwością. Jak zapobiec hemoroidom? Stosując kilka zasad odnośnie higieny w życiu codziennym:

  1. Walka z zaparciami to ważny element. Twardy stolec nie będzie sprzymierzeńcem, ponieważ trudno go wydalić i wymaga silnego parcia oraz wysiłku z tym związanego. Stolec miękki i zdecydowanie łatwiejszy w wydaleniu osiągnąć można poprzez jedzenie produktów z dużą zawartością błonnika. Dziennie spożycie błonnika wahać się powinno na poziomie 25 g, a w przypadku dostarczania dużo mniejszej ilości, należy zwiększać zażywanie błonnika stopniowo, ale nie gwałtownie.
  2. Zwrócić uwagę trzeba na odpowiednie nawodnienie organizmu i unikać alkoholu oraz napojów z zawartością kofeiny, które charakteryzują się odwadnianiem ciała.
  3. W przypadku odczucia potrzeby, należy niezwłocznie iść do toalety, ponieważ unika się wówczas konieczności silnego parcia, a stolec nie wysusza się i nie twardnieje w wyniku długotrwałego czekania.
  4. Niezbędna jest aktywność fizyczna, która wpływa korzystnie na stymulowanie ruchów jelit, co w efekcie wspomaga trawienie. Nie musi być to wycieńczający ruch fizyczny, wystarczy zwykły spacer, szczególnie w przypadku siedzącego trybu życia. Ważne, aby ćwiczenia wykonywać regularnie.
  5. Zapobieganie hemoroidom to dbanie o odpowiednią higienę, po uprzednim wypróżnieniu. Dlatego wskazane jest używanie wilgotnego papieru toaletowego, a mycie okolic odbytu robić należy z użyciem chłodnej wody i środków chemicznych przeznaczonych do higieny intymnej.
  6. Unikać należy seksu analnego, który prowadzi do uszkodzenia guzków krwawniczych.
  7. W walce z hemoroidami pomaga stosowanie nasiadówek na hemoroidy. Zalecane są przede wszystkim nasiadówki naprzemienne z ciepłej i chłodnej wody.
  8. Na okolice analne stosować zimne okłady, które pomagają w niwelowaniu uszkodzeń powstałych z hemoroidów.
  9. Zalecane jest używanie środków przynoszących ulgę w dolegliwościach związanych z żylakami odbytu. Są to m. in.: kremy i maści przeciwbólowe, balsamy, kompresy, czopki doodbytnicze. Wiele z tych preparatów dostępne jest na rynku bez recepty, ale warto skonsultować się wcześniej z lekarzem, który wskaże wybór właściwego preparatu.
  10. Podczas choroby hemoroidalnej unikać powinno się bielizny z tworzyw sztucznych oraz stringów.

Zapobieganie hemoroidom może wymagać także innych metod leczenia, np. interwencja chirurga, ale są to bardziej radykalne sytuacje, które nie zawsze są koniecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *