Menu

Jaki lekarz leczy hemoroidy?

Z kategorii: O hemoroidach

Wiele osób zastanawia się kto leczy hemoroidy. Lekarz zajmujący się leczeniem hemoroidów jest zwany proktologiem, chociaż najpierw powinniśmy udać się do lekarza ogólnego. Wykonywane jest wówczas proste badanie odbytu palcem, na podstawie którego można stwierdzić czy cierpimy na tą dolegliwość. Następnie do kanału odbytniczego wprowadza się specjalne instrumenty zwane anoskopem lub retroskopem. Wyposażone są w źródła światła, dzięki którym lekarz może ocenić istnienie i stopień zaawansowania zmian.

Anoskopia jest badaniem, który wykonuje się za pomocą wziernika o długości 10 centymetrów. Podczas tego badania lekarz może przyjrzeć się kanałowi odbytu i końcowemu odcinku odbytnicy. Jest to dosyć proste i szybkie badanie. Z kolei w retroskopii stosowany jest wziernik o większej długości, czyli 20 cm. Korzystają z niego głównie osoby skarżące się na krwawienie świeżą krwią. Procedura pozwala na wykluczenie takich chorób jak: raka odbytnicy, polipów lub wrzodziejącego zapalenie jelita grubego. Trwa ono 10-15 minut.

Hemoroidy są dolegliwością, z która kojarzą nam się przede wszystkim starsi ludzie. Należy jednak pamiętać, że żylaki odbytu mogą także rozwinąć się u dzieci. Istnieje wiele czynników, które wpływają na hemoroidy u dzieci, a są nimi m.in.: czynniki genetyczne, niewłaściwa dieta, nieregularne spożywanie posiłków, niedobory żelaza, stres, alergie pokarmowe. Jeśli któreś z rodziców zmagało się z hemoroidami w swoim życiu, bardzo prawdopodobne jest, że ich dziecko również jest narażone na jej rozwój. Zapobieganie powstaniu hemoroidów polega na unikaniu powyższych czynników ryzyka.

Objawy hemoroidów u dzieci są bardzo podobne jak w przypadku dorosłych. Leczeniem ich u dzieci zajmuje się pediatra. Z pewnością zapisze środki mające działanie przeciwbólowe oraz znieczulające. Po zauważeniu któregoś z objawów należy koniecznie udać się do lekarza, ponieważ u dzieci żylaki odbytu mogą zapowiadać wiele innych schorzeń. Zaleca się, żeby dzieci trzymały się zasady regularnego spożywania posiłków, najczęściej mniejsze porcje. Elementem o który trzeba koniecznie zadbać jest błonnik pokarmowy. Znajduje się on w surowych owocach i warzywach. Wskazane jest również spożywanie pieczywa pełnoziarnistego. Powinniśmy też zadbać jako rodzic o codzienną dawkę ruchu dla naszej pociechy. Siedzenie cały dzień przed monitorem nie sprawi, że nasze dziecko utrzyma zdrowie na odpowiednim poziomie, nie pozwoli na uniknięcie otyłości. Poprzez ruch poprawią się procesy trawienne dziecka oraz ogólna perystaltyka jelit. Postępowanie na własną rękę nie jest jednak najlepszym pomysłem. Zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *