Menu

Hemoroidy zewnętrzne – jak się ich pozbyć?

Z kategorii: Leczenie, Przyczyny

Hemoroidy zewnętrzne są stanem chorobowym, który dotyka okolic odbytu i odbytnicy. Stan zapalny żył zewnętrznych otaczających odbyt i odbytnicę nie trudno przeoczyć. Niestety kojarzy się on z bólem przy wypróżnianiu i uporczywym swędzeniem. Hemoroidy zewnętrzne są wynikiem nadmiernego nacisku i związanego z tym pęcznienia, które prowadzi do zapalenia żył zewnętrznych hemoroidalnych. W kolejnych etapach dochodzi do powstania skrzepu w obrębie odbytu.

Skąd się biorą hemoroidy zewnętrzne?

Istotną informacją dla osób, które próbują dojść przyczyny bólu, pieczenia, swędzenia, a nawet krwawienia z okolic odbytu jest fakt, że hemoroidy zewnętrzne są widoczne i wyczuwalne. Mają guzkowatą postać, więc ich zlokalizowanie nie jest trudne.

Na pojawienie się hemoroidów zewnętrznych wpływa wiele czynników, do najczęstszych należy ciążą i poród, a także otyłość, marskość wątroby i zaparcia. Dla osób, które zastanawiają się jak skutecznie pozbyć się hemoroidów dobrą informacją będzie fakt, że współczesna medycyna i farmakologia doskonale radzi sobie z tym problemem.

Hemoroidy zewnętrzne – jak leczyć?

Pierwszym krokiem, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie jak leczyć hemoroidy zewnętrzne będzie analiza indywidualnego przypadku, a więc określenie przyczyny ich powstania. To istotny element, który pozwala nie tylko pozbyć się problemu, ale także zapobiec jego nawrotowi w przyszłości.

Należy także dodać, że bagatelizowanie objawów może prowadzić nie tylko do pojawienia się krwawień czy silnego bólu, ale także rozprzestrzeniających się stanów zapalnych i zakażenia.

Ponieważ problem jest sporą uciążliwością sprawdźmy, jak skutecznie usunąć hemoroidy. Jeśli hemoroidy są świeżo powstałą dolegliwością można spróbować domowych sposobów, w pozostałych przypadkach konieczna jest farmakologia.

Hemoroidy zewnętrzne – leczenie domowe i farmakologiczne

Chcąc sięgnąć po domowe sposoby, które mówią jak szybko pozbyć się hemoroidów należy pamiętać, że można je stosować wyłącznie w początkowym stadium. Jeśli powzięte działania nie przynoszą skutków należy bezwzględnie sięgnąć po specjalistyczne środki farmakologiczne i skonsultować się z lekarzem.

Do domowych sposobów na pozbycie się hemoroidów należy korzystanie tzw. nasiadówek na wywarze z kory dębu. Pod pojęciem „nasiadówki” rozumie się kąpiel w wywarze z kory dębu. Tenże może także służyć do przemywania hemoroidów po każdym skorzystaniu z toalety. Przemywanie musi być absolutnie delikatne, pozbawione pocierania, by nie doprowadzić do krwawienia lub jego nasilenia.

Przy zaawansowanych hemoroidach zewnętrznych lepiej sięgnąć po apteczne specyfiki w postaci maści, czopków i kremów. Wybierany środek powinien nie tylko łagodzić świąd czy ból, ale też uszczelniać naczynia krwionośne. Dobrze jest więc wybierać preparaty złożone, zawierające w swoim składzie np. diosminę.

Lekarze odpowiadający na pytanie, jak szybko usunąć hemoroidy wskazują także na modyfikację diety, wzbogacenie jej o błonnik i właściwą ilość wody. Ważny jest także ruch oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. W przypadku pacjentów, u których uporczywie pojawiają się hemoroidy zewnętrzne leczenie może przybrać inwazyjną postać chirurgiczną. Do innych metod — płatnych z kieszeni chorego — należą między innymi skleroterapia, koagulacja, metoda laserowa czy metoda Barrona. Należy podkreślić, że rozwijająca się medycyna i farmakologia pozwala na perfekcyjne dopasowanie leczenia, dlatego istotnym elementem pozwalającym na efektywne pozbycie się żylaków jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub proktologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *