Menu

Skąd się biorą hemoroidy?

Z kategorii: Przyczyny

Hemoroidy – przyczyny powstania

To, od czego biorą się hemoroidy zależy przede wszystkim od naszego trybu życia. Dotykają głównie osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Długie godziny przed komputerem czy telewizorem mogą niekorzystnie wpłynąć na ciśnienie w układzie żylnym odbytu, co jest przyczyną powstawania hemoroidów. Zły wpływ ma także brak aktywności fizycznej czy nieodpowiednia dieta. Brak błonnika znajdującego się na przykład w pełnoziarnistym pieczywie, powoduje zaparcia. Są one jednym z powodów, przez które mogą powstać hemoroidy.

Przyczyny to także otyłość, zły metabolizm oraz odwodnienie, które może prowadzić do zaparć. Z tego względu tak ważne jest odpowiednie nawodnienie.

Powinno się wypijać od 1,5 litra do ponad 2 litrów wody dziennie, w zależności od masy ciała oraz aktywności fizycznej.

Stosowanie środków przeczyszczających również działa negatywnie, gdyż prowadzi do biegunki, a ta powoduje mniejsze napięcie mięśniowe odbytu. Z tego samego względu na hemoroidy mogą cierpieć osoby starsze, uprawiające seks analny, osoby po przebytych operacjach krocza lub odbytu oraz kobiety po kilku porodach. Zagrożone hemoroidami są także kobiety w ciąży, jednak po porodzie zazwyczaj guzki wracają do normy. Przyczyną w tym wypadku jest zazwyczaj płód dziecka uciskający układ żylny oraz duże zmiany hormonalne, które mają raczej negatywny wpływ na guzki krwawnicze. Warto więc wiedzieć od czego powstają hemoroidy aby móc im zapobiegać, a nie leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *