Menu

Co to są hemoroidy?

Z kategorii: O hemoroidach, Objawy

Co to są hemoroidy ? 

Hemoroidy, określane inaczej jako guzki krwawnicze są chyba jedną z najczęściej pojawiających się, a zarazem bardzo wstydliwych chorób, które dotyczą całego społeczeństwa. Jak wynika z przeprowadzonych badań, w Polsce na tą chorobę cierpi prawie co drugi obywatel. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić dokładniej czym tak naprawdę jest ta choroba. 

Hemoroidy to zupełnie naturalne struktury naszego odbytu. Są położone podśluzówkowo w części dolnej odbytu, albo w kanale odbytnicy. Biorąc pod uwagę ich umiejscowienie możemy wyróżnić  hemoroidy zewnętrzne  i wewnętrzne.

Oba przypadki potrafią ze sobą występować jednocześnie. Wewnętrzne hemoroidy niestety są pokryte błoną śluzową, która nie ma żadnego unerwienia, toteż nie powodują żadnych dolegliwości bólowych. Przez co diagnoza zwykle jest stawiana bardzo późno. Natomiast zewnętrzne hemoroidy pokryte są unerwioną tkanką, dlatego mogą powodować duży ból.

Hemoroidy mają postać kanałów wypełnionych krwią o kształcie niewielkich poduszeczek, które odpowiadają za uszczelnienie kanału odbytu, a także wraz z mięśniami zwieracza potrafią kontrolować wydalanie. Dopiero, gdy hemoroidy działają w sposób nieprawidłowy pojawia się bardzo wstydliwy problem, z którym możemy sobie poradzić stosując domowe sposoby. Choroba związana z hemoroidami pojawia się wtedy, gdy guzki za bardzo wypełniają się krwią i nie są jej w stanie całkowicie się pozbyć, co wywołuje bardzo bolesne objawy podczas pobytów w toalecie. Jeżeli krew będzie zalegać bardzo długo, może dojść do stanu zapalnego guzków i tkanek należących do odbytu.

Hemoroidy mogą powodować bardzo dużo nieprzyjemnych objawów takich jak:

  1. wypadnięcie guzków krwawniczych
  2. ból, który jest objawem tworzenia się w nich zakrzepów
  3. świąd w odbycie.

Hemoroidy biorą swój początek z bardzo poszerzonych żył wokół odbytu. Niestety leczenie wyżej wymienionej przypadłości czasami wymaga przeprowadzenia operacji.

Podsumowując powyższy artykuł warto zaznaczyć, że hemoroidy są naturalnie występującymi strukturami, których niewłaściwe funkcjonowanie może spowodować bardzo dużo przykrych i bolesnych objawów. Jako, że występują bardzo często, z dużym prawdopodobieństwem wystąpią również u nas. Dlatego tak ważne są okresowe badania i profilaktyka. Jeżeli już zauważymy choć kilka z wyżej wymienionych objawów hemoroidów, najlepiej zgłosić się od razu do lekarza, który postawi właściwą diagnozę. Choć hemoroidy można oczywiście leczyć domowymi sposobami i na ogół mogą być one skuteczne, zawsze lepiej skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *